Aplikace

Aplikace

Hit posledních let: Čtečka elektronických knih

Čtečka elektronických knih, někdy známá pod názvy čtečka e-knih, e-book reader nebo e-reader, se stala doslova přes noc hitem a oblíbily si ji statisíce milovníků knih. Tyto čtečky vznikly jako alternativní možnost ke klasickým tištěným knihám.

Jak to všechno vzniklo

Roku 1996 navrhl Pierre Schweitzer prototyp mobilního zařízení, které bylo určeno k zobrazování textu. Bylo koncipováno tak, že bylo možné stahovat a následně zobrazovat libovolný text. Za první čtečky knih můžeme považovat přístroje Rocket ebook a SoftBook, které se na trhu poprvé objevily v roce 1998. Do Evropy se dostaly až o několik let později, konkrétně roku 2001 pod značkou Cybook od francouzské společnosti Cytale. Nejznámější a nejčastěji kupované čtečky pochází od firmy Sony se stejnojmenným názvem nebo od Amazonu ve verzi Kindle.

Výhody, kam se člověk podívá

Zařízení specializované pouze na čtení literatury se vyznačuje zanedbatelnou spotřebou energie, a tím pádem i vysokou výdrží. Čtenáři si také chválí ergonomii pro lepší čtení. Dobrá je i čitelnost za přímého slunečního osvětlení. Displeje jsou často koncipovány i jako dotykové, což umožňuje lepší ovládání a minimalizace přídavných tlačítek mimo displej. Součástí čtečky je i paměť pro data, díky které můžete uchovávat tisíce knih a titulů, ale může mít i další přídavné funkce, například vyhledávání v textu, překlad vybraných částí nebo slovníkové definice výrazů. Přece jenom, ačkoliv je to vynález jistě skvělý, nikdy nedokáže zcela nahradit atributy a požitek ze čtení klasické tištěné knihy, vůni jejích stránek, obracení listů.

Nejprodávanější e-knihy roku 2018

  • Počátek: Fantastický román od nejpopulárnějšího autora thrillerů na světě – Dana Browna.
  • Hana: Třetí román úspěšné české autorky Aleny Mornštajnové.
  • Macbeth: Jo Nesbo je populární švédský spisovatel detektivních románů.
  • Aristrokratka a vlna zločinosti na zámku Kostka: Čtvrtý díl z úspěšné humoristické tvorby o poslední aristokratce z pera Evžena Bočka.
Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek